Previous Next

يكى از قوى ترين و عجيب ترين شخصيت هاى زن در ادبيات فارسى زنى به نام #فتنه در داستان هفت پيكر نظامى يه. اين زن در شاهنامه فردوسى نامش آزاده ست و برخلاف اينكه در شاهنامه به صورت فجيعى كشته ميشه در داستان نظامى عاقبتى خوش پيدا ميكنه و شخصيتش با گذشت زمان در داستان تغيير و رشد ميكنه. البت، هم شخصيتش و هم عضلاتش 😅

Previous Next

ادبيات فارسى مملو از صحنه هاى هيجان انگيز و شگفت انگيز با تصويرسازى هاى عجيب و بياد موندنى يه. به طوريكه با شنيدن و يا خواندنش مخاطب تصور ميكنه شاهد يك فيلم پر خرج هاليوودى بوده. يكى از اين صحنه ها صحنه نبرد بهرام با دو شير براى به چنگ آوردن تاج پادشاهى ايران و نشون دادن قدرت و توانايى و برترى اش بر رقيبشه. اين صحنه يكى از صحنه هاى موردعلاقه تصويرگران بوده. داستان نبرد بهرام با شيران رو در پادكست چاى با بنفشه بشنويد و به ديگران معرفى كنين. دستتون طلا. نوووووش 💜

Previous Next

به داستان هفت پيكر كه گوش ميكنين اين تصوير و توضيحاتى كه ميدم بذارين جلوتون تا داستان رو بهتر بفهمين و عشق كنين. نووووش💜

Previous Next

#اژدها تنها موجود اسطوره‌ايه که در فرهنگ تمام ملل جایگاهی داشته‌. ایران،چین، ژاپن، عربستان،مصر،یونان، روم و شمال اروپا در کتب تاریخی شون از این موجود نام بردن.
در فرهنگ شرق و در بین چینیان اژدها جانوری نیکو و مقدسه که خرد و دانش فرا‌ انسانی داره اما در تاریخ اساطیری ایران،در نهایت سهمناکی، زشت‌رویی و پلشتیه.

Previous Next

مجسمه اى كه به احتمال زياد #بهرام_گور است.
در کارنامهٔ عکس‌هایى که از استاد «هادی شفائیه» به یادگار مانده يك مجموعه‌ٔ عکس‌هایی‌ از اشیای عقیقهٔ ایران در دوره‌های ساسانی و هخامنشی است که در زمان اکتشاف آثار انجام شده.

Previous Next

اسطرلاب يا جام جم چیست؟ اسطرلاب يا به زبان پارسى استاره ياب.
متاسفانه اسطرلاب هم یکی دیگه از اون بیشمار چیزهايى ه که ما ایرانیان به جای اینکه به داشتنش افتخار کنیم یا در موردش نمیدونیم یا غلط میدونیم. ما تا اسم اسطرلاب میاد یاد جادو جمبل و رمل و پیشگویی میافتیم.

Previous Next

بهرام گور علاقه ای مفرط و عجیب به شکار #گور داشت. نظامى ميگه بهرام در یک کلام کشته مرده این حیوان بود و دلش براشون ضعف میرفت و پاهاش با دیدن گور سست و قلبش تند و دستش سریع به سمت تیر و کمان یا کمند میرفت. درست مثل آدمی که گریزی از مردن و در گور رفتن نداره بهرام هم با دیدن گور راهی نداشت جز اینکه بگیرتش. انگار که مجبور بود. میفهمین دیگه؟ مجبور. 😅

Previous Next

نظامى در هفت پيكر يكى از القاب بهرام گور رُ "ستاره يمانى" معرفى ميكنه و گرماى حضور و چشمهاش رو به ستاره سهيل تشبيه ميكنه.

ستارهٔ سُهـیل (به انگلیسی Canopus)، با نام باستانی پَرَک، اَگَست درخشان‌ترین ستارهٔ صورت فلکی شاه‌تخته در نیمکرهٔ جنوبی آسمانه. سهیل پس از شباهنگ دومین ستارهٔ پرنور آسمان شبه.

Previous Next

یزدگرد یکم مشهور به یزدگرد رام گر یا یزدگردِ رام‌شهر به معنی یزدگرد آرام‌کننده شاهنشاهی كه بعد از به سلطنت رسيدن کم کم تبدیل میشه به یزدگرد بزه گر.  یزدگرد چهاردهمین شاهنشاه ساسانی بوده كه در منابع زرتشتی (و تاریخ‌نگاران اسلامی که از اون‌ها وام گرفته‌ن ازش به پلیدی یاد می‌شه اما در منابع مسیحی و یهودی ازش با احترام یاد می‌کنن.

Previous Next

بهرام پنجم ( بهرام گور) پانزدهمين پادشاه ساسانى متولد اسفند و طالعش حوته. حوت دوازدهمین برج از برج‌های دوازده‌گانه، برابر با اسفند و نشانش ماهی ست.

Previous Next

خدای نامه‌ یا خدای‌نامَک که در حقیقت گونه ای از رویدادنامه‌های رسمی روزگار ساسانیان بوده‌ مهم‌ترین آثار تاریخی دورهٔ ساسانی یه که درشون نام پادشاهان دودمان‌های ایرانی و رویدادهای دوران‌های گوناگون و همهٔ حماسه‌های ایرانی از زمان گیومرث تا خسرو پرویز تا اواسط پادشاهی یزدگرد سوم (نوه خسرو پرویز) ثبت و نوشته شده.

Previous Next

در خوانش اشعار فصل دوم پادکست از نسخه هفت پیکر آقای بهروز ثروتیان استفاده میکنیم.

چون ایشون نه تنها به چهارده نسخه قدیمی موجود از هفت پیکر دسترسی داشته بلکه به قدیمی ترین نسخه خطی هفت پیکر که در کتابخانه ملی تبریز نگهداری میشه و به دست اسماعیل محمود و حدودا" صد و شصت سال بعد از اتمام هفت پیکر نوشته شده هم دسترسی داشته.

Previous Next

نظامى در انتهای داستان خسرو وشیرین میگه : من با سرودن اين منظومه طلسم شکستم و داستان رُ طوری نوشتم که در هر بيتى نشانی از خودم و باورهام باشه. اگر روزی كسى بخواد من رُ ببینه و بشناسه مغز جانم رُ در لابه لای این ابیات میتونه ببینه. بعد از صدسال اگر سراغم رو بگيرين من در ابياتم عيانم.

Previous Next

نسخه خطى "خمسه" نظامى معروف به نسخه والترز كه توسط محمد موسى المذهب در دوران صفوى(سال ٩٢٤ هجرى قمرى) تقريباً ٣٠٠ سال بعد از فوت نظامى نسخه بردارى شده. اين نسخه با تصويرسازى دو صفحه اى ( دو رو) باز ميشه و نكته جالب توجه اينكه در اين نسخه صحنه مرگ شيرين هم به تصوير كشيده شده.

Previous Next

این مخمل ابریشمی ظریف بافت ايران و مربوط به قرن١۶ است که در حال حاضر در موزه متروپولیتن نيويورك نگهداری میشود و صحنه اولین دیدار «خسرو و شیرین» در حالی که شیرین در حال حمام کردن در چشمه است به تصویر می کشد.

Previous Next

شبدیز اسبى به رنگ شبه که باد به گردش نمی‌رسه. بدنی قوی داره و سرعتش سریع‌تر از فکرِ آدمه. از طوفان و آب نميترسه. از كوه چنان بالا ميره كه انگار سم هاش از آهنه. مهین‌بانو دستور داده این اسب رُ با زنجیر طلا ببندنش و تنها كسى هم كه جرات داره سوارش بشه شيرينه.

Previous Next

خسرو به بزرگ امید میگه: این شیرویه پسر نادان و بی لیاقت من رُ اگر ولش کنی میگه پدرم مار گرزه است . آره خب راست میگه . اگر نبودم که یه همچین ماری پسرم نمیشد."

Previous Next

یکی از هیجان انگیزن ترین لحظات به تصویر کشیده شده در داستان خسرو وشیرین.
شیرگیری!

جریان از این قراره که خسرو و شیرین مست و سرخوش در خیمه در حال معاشرت بودن که ناغافل شیری به خیمه حمله میکنه ! خسرو هم با سری مست از شراب و بی سلاح و با يك لا پيرُهن به جنگ شیر میره و با یک ضربه مُشت، شیر مفلوک رُ غافلگیر و بیهوش میکنه !

Previous Next

اولين لايو بعد از اتمام فصل اول پادكست💜
در اين لايو در مورد مراحل و پشت صحنه توليد پادكست و اينكه به ما چى گذشت حرف خواهيم زد. ضمن اينكه در مورد زندگى الياس ( نظامى گنجوى) هم بهتون اطلاعاتى خواهيم داد كه در پادكست بهشون اشاره نشده يا كم اشاره شده.

Previous Next

قُباد دوم یا شیرویه بیست و پنجمین پادشاه ساسانی پسر خسرو پرویز و مریم دختر موریکیوس، امپراتور بیزانس است. او علیه پدرش (خسرو پرویز) دست به کودتایی خونین زد و چند ماه بعد از به سلطنت رسیدن در اثر ابتلا به بیماری طاعون درگذشت.

Previous Next

اگر شخصی ساده و بی دردسر به نعمتی میرسه نباید با غفلت و طمع همونجور ساده هم از دستش بده. رسیدن همیشه از نگه داشتن ساده تره. مردم همه بلدن از مروت و وفاى به عهد حرف بزنن اما اينكه موقع عمل چند مرده حلاجن مهمه!

Previous Next

دشمنان شما هرچی خودشون بیفتن به جون هم به نفع شماست. داستان "دیو و دزد و زاهد" یکی از داستان های خنده دار کلیه و دمنه در توضیح این جمله است که میگه :دشمنانتون اگر به جون هم بیفتن شما رها میشین!

Previous Next

"زن و نجار و پدرزن" داستان مضحک و غم انگیز نجار ساده دل و عاشقى ست که چشمِ دل رُ بر واقعیتی که با چشم سر دیده میبنده و به راحتی فریب میخوره يا خودش رُ گول ميزنه!

Previous Next

يار غار و رفيق گرمابه و گلستانِ خسرو ، شاپوره.
(بنيانگذار موثرترين روش دوست و همسريابى در دوران ساسانيان!) اينهم صحنه درد دل و شكايت خسرو از رفتار شيرينه بعد از برگشتن از خيمه شيرين و بى نتيجه موندن همه تلاش هاش. و خب شاپور هم مشغول گوش دادن و دلدارى دادن و نصيحت كردنه.

Previous Next

داستان نجاری بوزینه! حکایت بوزینه ای یه که جفت بيضه هايش ميمونه لاى چوب و هشتر و پشتر ميشه چون هوا برش داشته بوده و فکر ميكرده با نگاه کردن به نجار، نجارى یاد گرفته و اوستا شده.

Previous Next

داستان باخه و دو بط!

لاک پشت دهن گشاد که بی موقع در آسمان دهان باز کرده و گفته: "تا كور شود هر آنكه نتواند ديد!" بعد از پرت شدن و به زمين خوردن میگه:"از مرگ حذر کردن دو وقت روا نیست، روزی که قضا باشد و روزی که قضا نیست. مرگ قسمته."

Previous Next

پايه و اساس #مینیاتور (نگارگرى)ایرانی بر نقاشی مكتب مانی استوار است. #ارژنگ، ارتنگ یا آردهنگ نام نگارنامه یا کتاب مصوری است که #مانی یکی از پیامبران ایرانی در سدهٔ ۳ میلادی و در دورهٔ ساسانیان خلق کرده و او به‌موجب آن ادعای پیامبری کرده‌.

Previous Next

رستم زايى، رستمينه يا سزارين شيوه زايمان غير طبيعى ست كه بر اساس داستان "تولد رستم" در شاهنامه در ايران قدمتى هزاران ساله داره. در شاهنامه دو بار از پر سیمرغ استفاده میشه.

Previous Next

در کتاب “کلیله و دمنه” داستان "زاهد ممسک خرقه به دزد باخته" یا "زاهدی که پادشاهی او را کسوتی داد" صحنه عجیبی هست که مورد توجه تصویرگران مختلفی قرار گرفته بوده.

Previous Next

در فرهنگ خاورمیانه، در فرهنگ اسلامی و بین صوفیان و سالکان عدد چهل از اهمیت بسیار بالایی برخورداره و کلا" عدد کماله.

Previous Next

مهم ترین و مفصل ترین داستان کتاب کلیله و دمنه داستان شیر و شنزبه ست. دمنه که از توجه پادشاه (شیر) به شنزبه (گاو) خشمگین شده با سعایت، سبب قتل شنزبه توسط شیر می‌شه.

Previous Next

گاو تقريباً در تمامى اديان و فرهنگ ها، از هندوان تا اساطير ايران تا فرهنگ كهن مصرى حيوانى بسيارمفيد و مقدس و نماينده قدرت و نيرو و مورد توجه و ستايش بوده . برای همین در داستان خسرو وشیرین میشنوین که شیرین موقع نصیحت خسرو بهش میگه : تو جهان رُ آباد كردى مبادا غلفت و بيداد كنى و مثل گاوی رفتار كنى که با لگد ميزنه شیری که ازش دوشیده شده میریزه زمین.

ای شنونده های عزیز، اگر دوست داشتین دیگران را به شنیدن پادکست چای با بنفشه دعوت کنین یا این ویدیو را برایشان ارسال کنید 😅 دستتون طلا 🙏

Previous Next

مدائن ، مدینه ها يا شهرها، مجموعه هفت شهر بوده. این شهرها در دو جانب رود دجله قرارداشتن و حصارهای بلندی اطراف مجموعهٔ این شهرها کشیده و دروازه‌های استوار و روبروی هم در اونها تعبیه کرده بودن.

Previous Next

 در ادبیات فارسی "حنظل" نماد تلخی بی حده. بهش هندوانه ابوجهل، خربزه روباه، تیره کدو و یا سیب تلخ هم میگن .

یه میوه طور گیاهی یه شبیه هندونه های گرد و کوچولو که تو مشت جا میشن؛ توش سفید یا زرده و تخم هایی شبیه تخم سیب داره .

Previous Next

گوشه های موسیقی که در قسمت ٤٣ تا ٤٥ می شنوید بر اساس ردیف به روایت میرزاعبدالله هستند که توسط کورش بابایی آهنگساز پادکست با سازهای عود و چنگ و با استفاده از کامپیوتر و سازهای مجازی اجرا شده.در ادامه نام ها رُ با توضيح بيشتر ميبينيد. کلمه اول همون اسمی هست که نظامی نام برده و در پرانتز اسمی هست که در ردیف میرزاعبدالله نام گذاری شده.

Previous Next

دخترها داشتن همین طور از شنیده ها و دیده هاشون میگفتن و در تعریف از فرهاد از هم سبقت میگرفتن و سعی میکردن دل شیرین رُ ببرن که یکدفعه شیرین با خنده و ناز میگه خیله خب بابا!

Previous Next

آينه اى مربوط به دوره ساسانيان كشف شده در ايران، از جنس برنز به طول ٥.٢٦ سانتى متر، با دسته اى كه در دو سرش شيردال (گريفن) قرار داره.

Previous Next

تصوير ١- موزاییک "بانوی چنگ نواز" از موزاییک های به جا مانده از ايوان کاخ بیشاپور در استان فارس که در حال حاضر درموزه ی لوور پاریس نگه داشته میشه.

Previous Next

چغامیش شهری از دوران پیش از اختراع خط است و قدمت آن به حدود ۳۴ قرن پیش از میلاد می‌رسد.

چغامیش در #خوزستان را باید نخستین مرکز در ایران دانست که خط و کتاب، نخستین بار در آنجا ظاهر شده‌است. وجود چنین تپه‌های باستانی در چغامیش دزفول سبب شده که چغامیش را شهری از سپیده دم تاریخ بنامند.

Previous Next

طاووس در ادبيات فارسى به عفت، خودپسندى و تكبر شهره است. گاهى هم به عنوان نماد شهوت بهش اشاره شده. در ايران باستان نماد سلطنت بوده و دو طاووس ايستاده در دو طرف درختِ حيات مظهر اعتقاد به طبيعت دوگانه انسانه. تصویر ۷.

Previous Next

از خسرو پرويز به دلیل پادشاهی درازمدت و سرزمين هاى وسيعى كه تحت سلطه اش بودن سکه های فراوانی به جا مونده طوری که فاتحان عرب هم از این سکه ها در داد و ستد بهره می بردن.

Previous Next

شيرين به خسرو میگه: تو ميخواى از راه حيله و نيرنگ به من برسى. تو مست آمدى اينجا كه من مزه بعد از شراب و نُقلانت باشم. به راحتى مثل گلى به دستم بيارى و بويى بكنى و بعد بندازيش اونور.

Previous Next

بابل یکی از نامدارترین و باشكوه ترين شهرهای دوران باستان در بین‌النهرین عراق و نزدیک رود فرات بوده. بابل به معنای دروازه خدا یا دروازه به سمت خدا ست. در کتاب آفرینش به معنای "گیج کردن" گرفته شده.کوروش بزرگ شاهنشاه هخامنشی، بابل رُ در جنگ اپیس شکست داد.

Previous Next

"آهوی ختن" کیسه ای زیرشکمش در مجاورت بیضه‌ها و نافش داره که بهش نافه يا مشك گفته میشه. نافه وقتی پر میشه آهو برای رهایی از رنج و خارش ش خودش رُ به درخت ها و سنگ ها میکشه تا نافه پاره و باز بشه و مُشک خالی و آهو از رنج خلاص بشه.

Previous Next

هما یا مرغ سعادت؛ پرنده اى يه که عليرغم ظاهر خوفناكى كه داره بی آزاره و استخوان میخوره. در ادبیات فارسی مظهر فرّ و شکوهه و دیدنش رُ به فال نیک می گرفتن و باور داشتن که سایه اش به سر هرکی بیفته به دولت و سلطنت میرسیده. هما در افسانه‌های ایران، مثل ققنوس در اساطیر مصر و یونان صاحب کرامته.

Previous Next

شیرین برای هزارمین بار به آسمون نگاه میکنه بلکه صبح نزدیک باشه . ستاره های کهکشان راه شیری رُ میبینه که بر پهنه آسمان مثل دونه های کاه که از زیرشون آب رد بشه پراکنده شدن. شیرین میگه آب زیر کاه !نشانه بی ثباتی یه.

Previous Next

شيرين آماده دلبرى قبل از خارج شدن از قصر مياد كنار پنجره كه خيمه رُ ببينه اما ميبينه خسرو ى سرخ پوش منتظر ايستاده به تماشا. خسرو بالاخره شیرین رُ بعد اینهمه سال میبینه. خسرو پلک نمیزنه.

Previous Next

شيرين كنيزى كاردان رُ ميفرسته بره پیش خسرو و پيغام شيرين رُ "محرمانه" طوری که بادیگاردهای خسرو و سخن چین های توی قصر خودش و پاپاراتزیهای اطراف قصرش نشنون بهش بگه. كنيز به خسرو ميگه : شيرين گفت اگر مهمان مایی ناز نکن و به هر جایی که دعوتت میکنم فرود بیا.

Previous Next

خسرو پشت در قصر شیرین. خسرو بر شبدیز آرام آرام بر فرش های ابریشم حرکت میکنه و به در قصر نزدیک میشه و ناباورانه میبینه که در آهنین قصر فرو رفته در دیوارسنگی به روش بسته است.

Previous Next

"باز" پرنده ای شکاری یه که از قدیم برای شکار پرندگان تربیتش میکردن. خیام میگه شاه جانوران گوشتخوار بازست .

ز شیرین تا شکر فرقی عیان است
که شیرین جان و شکر جای جان است

Previous Next

كلمه "شکر" در زبان فارسى به جز عصاره شیرینی که از چغندرقند یا نیشکر میگیرن معانی دیگری هم داره. شکر به معنای آرمیدن با زن؛ آلت تناسلی زن و گوشتش و همچنین کنایه از سخن نغز هم هست.

Previous Next

عنبر یا شاه‌بوی، ماده‌ای مثل مومه که از نهنگ عنبر به دست میاد. عنبر در دستگاه گوارش نهنگ عنبر ساخته می‌شه و از راه مخرج یا دهان این جانور دفع می‌شه.

Previous Next

غذای مورد علاقه خسرو کباب آبدار بوده (استيك مديوم آبدار) به همراه پودر مروارید، که مامورینش مرواريد ها رُ یواشکی از صیادان عمانی براش تهيه ميكردن.

Previous Next

در گذشته به مرکب، مِداد یا مَداد گفته می‌شد به اين دليل که قلم را مَدَد می‌ده و کمک می‌کنه تا بنویسه. همچنین، نام «مرکّب» به‌این‌دلیل به‌کار رفته که از اجزاء مختلفی فراهم آمده‌.

Previous Next

انار درختى مونث شناخته ميشه. بر اساس باورهاى اساطيرى #انار سمبل بارورى و جاودانگى و بركته. تقدس انار در ايران به حدى يه كه در بسيارى از مراسم ها ( شب يلدا، استقبال داماد از عروس ، آيين ها و مناسك زرتشتيان مثل "شاخ برسم" ...) ازش استفاده ميكرده و ميكنن.

Previous Next

خمارشكن!
قدیم برای سبک کردن تلخی مزه و تندی عطر شراب و ضمناً شكستن خُمار فردا، باده نوشان در شرابشون "گلاب" میریختن! گفتم شايد علم قديم به كار امروزتون بياد. نووووووش.

Previous Next

سراب هاى كرمانشاه رويايى ان. عكس هاشون رُ نگاه ميكنم و فكر ميكنم "خسرو و شيرين" اولين بار سر كدوم چشمه، كدوم سراب همديگه رُ ديدن و دلشون براى هم رفت؟!
كرمانشاه حدود ٥٥٠ سراب و چشمه بزرگ و كوچيك داره.
تصاوير
١- سراب طاقبستان
٢-٣ سراب بيستون
٤-٥ سراب صحنه
٦- سراب نيلوفر
٧-٨ سراب سنقرى
٩- سراب جابرى

Previous Next

پیکره مهرداد دوم یکی ديگه از پیکره‌های کوه بیستونه که بر دیواره‌ای روبه روی سنگنبشته داریوش بزرگ هخامنشی و در پایین اون کنده شده‌. در عکس دوم هر دو قابل دیدن هستند.

Previous Next

فرهاد تراش، دیواره‌ای عظیم به ارتفاع تقریبی ۴۵ متر و عرض حدود ۲۰۰ متر حجاری بر سينه كوه بيستون. من از ديدنش از نزديك نفسم بند آمد. هيبت عجيبى داره.

Previous Next

 فرهاد کوهکن عاشق و کوه بیستون! بیستون این بلندترین دیوار سنگی ایران و مهندس فرهاد سنگتراش. مردی ساده‌دل و یکرنگ که به غایت نیرومند و بی نیاز از مال دنیا و سخت استواره.

Previous Next

سنگ‌نوشته بیستون بزرگ‌ترین سنگ‌نبشتهٔ جهان، نخستین متن شناخته شدهٔ ایرانی در ارتفاع چند ده متری از سطح زمین و بر دامنهٔ جنوبی کوه پرآو ساخته شده و از آثار به جای مانده از پلکانی در قسمت بالایی کوه احتمال می‌ره سنگ تراشان از این راه برای رسیدن به محل سنگ نبشته استفاده می‌کردند

Previous Next

دو تا بلبل اگر قرار باشه براى يه گل آواز بخونن از زور به چشم اومدن یکی از اون یکی خوش تر آواز ميخونه. رقیب؛ رقیب رُ به شوق بیشتر میندازه و یار رُ خواستنی تر میکنه.

Previous Next

براى "مى" خوردن هزار تا يار هميشه هست، اما همين من يكى رُ اقلاً براى غم خوردن نگه دار.

Previous Next

سوسن سفيد يا سوسن آزاد يا آزاده يا سوسن ده زبان يا سوسن مدونا يا ليليوم كانديدوم از جهت آزادى و آزادگى به ناهيد ايزد بانوى آب مربوط ميشه.

Previous Next

ولله عاشقيت زورى نيست! آدم از جایی که نمیخوانش باید جمع کنه بره وگرنه روز به روز حقیرتر میشه. بابا جمعیت کره زمین تا این لحظه که من دارم بيستمين قسمت داستان خسرو و شيرين رُ تعریف میکنم نزدیک به ۸ میلیارده.

Previous Next

توضيحات در مورد لباس شنا (مايو) شيرين!
نظامی شاعر نقاشه، عاشق رنگ و نور! در داستان وقتى شيرين براى اولين بار به سمت مداين ميرفته، كنار چشمه اى مى ايسته تا قبل از ديدن خسرو غبار از تن بشوره.

Previous Next

در قسمت پانزدهم مهین بانو به شیرین میگه :شیرینکم، درسته که تا اینجا بخاطر خسرو اینهمه رنج و دشواری و خواری کشیدی. اما به این فکر کن که اگر سودی نبردی و به وصالش نرسیدی عوضش ضرر و زیان هم نکردی.

Previous Next

در قدیم وقتی میخواستن عذر مهمانی که کنگر خورده و لنگر انداخته بخوان و مودبانه راهیش کنن، توی وسایلش (چمدونش) نان میذاشتن! خسرو به شیرین میگه:

Previous Next

شاپور دوست و مشاور خسرو، مهندس و هنرمندى يه كه نقاشى هاش انقدر زنده بودن كه انگار در حركتن. شاپور بعد از اينكه با تعريف هاش از شيرين دلِ خسرو رُ ميبره، به خسرو پيشنهاد ميده تا پرتره اش رُ بكشه و به شيرين نشون بده تا دل شيرينُ ببره.

© 2023 Chai ba Banafsheh. All Rights Reserved.WDGco